Test, ktorý ti prezradí skutočný vek tvojho tela.

Kedy je človek skutočne starý? Keď má 35 alebo 50 rokov? 

Zdravý a vitálny človek bude mať telo mladšie ako je jeho skutočný vek. Získať mladšie telo je aj cieľom ájurvédy a vy tým získate lepšie zdravie.

Anglický vedci zistili, že náš aktuálny vek v skutečnosti nie je  totožný s vekom nášho tela.

Na porovnanie staršie testy celebrit: Madonna mala 50 rokov a jej telo vyzeralo na 35 rokov alebo  telo vtedy 25 ročnej Britney Spears vyzeralo na 30 rokov.  

Otestujte aké staré je vaše telo v skutočnosti, a to nezávisle od vašeho momentálneho veku.
 

1. Čo je ájurvéda?

V skratke: Ájurvéda je najstarší a najprepracovanejší medicínsky systém na svete, preto sa označuje ako Matka medicíny. Z ájurvédy vychádzajú všetky ostatné liečebné systémy ako čínska medicína, akupunktúra, homeopatia aj dnešná klasická západná medicína, chirurgia, plastika a pod.

Ájurvéda má pôvod v Indií. Písomné zmienky o ájurvéde sú staré 5000 rokov a predtým sa ájurvéda predávala ústnym podaním.   Ájurvéda je od roku 1982 celosvetovou zdravotníckou organizáciou WHO uznaná za úspešný liečebný systém. V niektorých štátoch je táto liečba preplácaná poisťovňami a je možné dostať lekársky titul. Napríklad v Nemecku či USA je ájurvéda veľmi populárna. Ájurvéda je náuka o dlhom, zdravom  a šťastnom živote.

2. Ájurvéda ja stará 5000 rokov a pochádza z Indie, u nás máme iné podnebie a podmienky aké boli vtedy. Ako to môže fungovať?

Všetko okolo nás sa mení, prichádzajú nové a nové vedecké a technické vymoženosti s danou dobou. Jediné,  čo ostalo nemenné sú prírodné, biologické a biochemické pochody vnútri nás. Tieto zákonitosti, ktorými sa ájurvéda riadi platili pred 5000 rokmi, platia dnes a budú platiť vždy, aj o ďalších 5000 rokov. Nezáleží na tom kde žijete, či je to India, Európa, USA – zákonitosti ájurvédy platia všade na svete. Ájurvéda sa prispôsobila modernej dobe, avšak jej podstata ostala zachovaná v jej pôvodnej forme, v ktorej sa šíri z generácie na generáciu. 

Ak má napríklad niekto potrebu tepla, tak je jedno či si zákúri stromom, ktorý rástol pred 5000 rokmi v Indií alebo si pustí plynové či elektrické kúrenie - potreba tepla ostala zachovaná. Je úplne jedno či teplú polievku alebo teplý čaj uvaríme na ohni alebo použijeme na to indukčnú dosku. V tomto sa ájurvéda prispôsobila modernej dobe. Inak všetky jej princípy stále platia.

3. Ako byť zdravý/á a udržať si telo v dobrej telesnej kondícií a vitalite?

Dôležité je udržať telesné regulátory Vietor, Žlč, Sliz (Váta, Pitta, Kapha) v rovnováhe. Rovnováha je ZDRAVIE a nerovnováha je CHOROBA. Nesmierne dôležitú úlohu tu zohráva správna strava až 70% a dobré trávenie. Ak máme oslabené trávenie, tvoria sa toxíny, ktoré zodpovedajú za širokú škálu ochorení. 

Základom zdravia podľa ájurvédy je AGNI (tráviaci oheň). Pri nesprávnom trávení vznikajú v tele toxíny (ÁMA). Keď sa v tele nahromadí veľa ámy (toxínov) vzniká choroba. Preto je dôležitá detoxikácia. Na detoxikáciu sa používa PANČAKARMA - čo je 5 očistných technik. 

4. Ako vznika ochorenie?

Ochorenie vzniká nerovnováhou 3 hlavných telesných regulátorov Vietor, Žlč, Sliz (Váta, Pitta, kapha dóši). Narodili sme s určitým usporiadaním týchto 3 regulátorov a keď sme zdraví, regulátori sa udržujú v stave ako pri narodení. Ak nastane nejaká vážna odchylka týchto 3 regulátor, nastáva choroba. Cieľom ájurvédy je udržovať tieto regulátory v stave ako pri narodení.

Základom zdravia je rovnováha tela a mysle. Myseľ, telo, aj celý svet sú spojené nádoby. To ako myslíme, čo jeme alebo kde pracujeme pôsobí na zmysly a ovplyvňuje celý organizmus. Podľa ájurvédy veľká časť chorôb vzniká v mysli.

Ak za účasti faktorov vonkajších (prostredie, nezdravý životný štýl) či vnútorných (nesprávna strava a životospráva) nastane nerovnováha, za hlavný dôvod ochorenia sa považuje slabé trávenie, neschopné vstrebať potrebné živiny a nízka imunita.

Následkom slabého trávenia sa tvorí v tele Áma (toxíny), ktoré putujú telom a usadzujú sa v rôznych orgánoch, ktoré poškodzujú. V ájurvéde existujú liečebné metódy, ktoré z tela tieto toxíny odstránia. Najúčinnejším spôsobom je úprava jedálnička, životosprávy podľa odporúčaní na mieru a tiež detoxikácia a omladenie organizmu, nazývané Paňčakarma.

5. Aký význam má v ájurvéde strava?

Strava je v ájurvéde najdôležitejšia. Ľudia si často krát neuvedumujú aký veľký vplyv zohráva strava v ich zdraví. Správnou výživou možno ovplyvniť podľa ájurvédy až 70% chorôb. 30%-tami sa da zdravie ovplyvniť bylinami a inými metódami. 

Podľa telesnej konštitúcie možno navrhnúť jedálniček každému na mieru, ktorý najlepšie vyhovuje vašej konštitúcií a privedie organizmus do rovnováhy.

Ájurvéda nezakazuje žiadne potraviny, ale v každej skupine (ovocie, zelenina, mäso, obilniny, mliečne výrobky atď.) vám doporučí potraviny pre vás najvhodnejšie. Vyberie potraviny podľa vašich potrieb.

Sú určité potraviny vhodnejšie a iné menej nevhodné. Potraviny svojimi vlastnosťami pôsobia liečivo, ovplyvňujú konkrétne orgány. Iné potraviny môžu pôsobiť tak, že dochádza k nerovnováhe.

6. Aký význam majú byliny a esenciálne oleje v ájurvéde?

Byliny a esenciálne oleje sa využívajú ako podporný doplnok k vhodne zvolenej strave vám na mieru. Byliny a esenciálne oleje bez vhodne zvolenej stravy sa považujú za neúčinné.

Ak konzumujete nevhodnú stravu, tak si škodíte, vzniká nerovnováha. Túto nerovnováhu samotné byliny nedokážu napraviť. Zdravie sa dá ovplniť 70% správne zvolenou stravou. Byliny a esenciálne oleje urýchľujú proces liečby. Na byliny a esenciálne oleje pripadá zvyšných 30%.

Esenciálne oleje sú ďaleko účinnejšie a silnejšie ako byliny. 1 kvapka kvalitného esenciálneho oleja sa dokáže vyrovnať 20 - 30 šálkam bylinného čaju.

Zo skúsenosti doporučujeme esenciálne oleje firmy Dottera, ktorá ako jediná na našom trhú ma oleje vhodné na vnútorné užívanie. Lacné esenciálne oleje nemajú žiaden liečebný účinok, sú vhodné iba na prevoňanie. Lacné esenciálne oleje nie sú vhodné na vnútorné užívanie a nemajú liečebný vplyv. 

7. Ako zistím aký som typ podľa ájurvédy? 

Pulzovou diagnostikou sa presne zisťuje tzv. PRAKRTI - vrodený stav a VIKRTI - odchylka od vrodeného stavu

Príklad: Moje PRAKRTI - vrodený stav sa číselne znázorňuje takto: Ja som typ vyrovnaná Váta = Pitta, VP=, Vietor = Žlč, VŽ=.

Číselne sa to dá vyjadriť takto: Vietor 10, Žlč 9, Sliz 7.

Ak je rozdiel medzi Vátou a Pittou do 10%, tak sa považuje za vyrovnaný typ, čo je aj môj prípad. Pre mňa je zdravou stravou tá, čo zvyšuje SLIZ (Kaphu). V zime potrebujem telo zahriať a znižovať Vietor (Vátu) a v lete zas chladiť a znižovať Žlč (Pittu). 

1-33757503.jpg

8. Môžem zistiť podľa testu aký som typ?

Ja rada hovorím, že podľa testu sa môžte svojmu typu priblížiť ale aj nemusíte. Neuznávam testy, testy môžu byť často krát chybné a o presnosti sa nedá hovoriť. Vždy odporúčam vyhľadať odborníka na ájurvédu a neurčovať si stravu sám podľa kníh, pretože to bude s najväčšou pravdepodobnosťou chybné. Testy môžu byť nápomocné, nie však presné,vždy ich beriem s rezervou.

Príklad z praxe: V škole ájurvédy sme dostali kvalitnejšie a obsiahlejšie testy na určenie svojej kontitúcie ako sú v knihách, či niekde na internete. Môjmu bratovi z testov vyšlo, že je Sliz-Žlč (Kapha-Žlč). Z pulzovej diagnostiky mu vyšlo Vietor - Sliz (Váta - Kapha) a tu nastal podstaný rozdiel v stravovaní. 

Preto neodporúčam testy, jedine ako formu zábavy a pre lepšie pochopenie aký je rozdiel medzi jednotlivými regulátormi (dóšami). Z tohto dôvodu nepridávam na svoj web žiadne testy, aby ste sa zle nediagnostikovali a neublížili si na zdraví. Nesprávne zvolenou stravou sa dá zhoršiť zdravie. 

9. Ako sa ájurvéda líši od západnej medicíny?

Ájurvéda vie nájsť koreň problému. Ájurvéda lieči príčinu ochorenia a západna medicína lieči chorobu. Ájurvéda nestojí proti západnej medicíne a možno ju s a ájurvédskou medicínou kombinovať (napr. vyšetrenie z krvi, užívanie súčasne bylinných ajurvédskych prípravkov a chemických liekov).

 Pri chronických stavoch však ájurvéda dosahuje výborných výsledkov tam, kde klasická medicína nie je úspešná. Ájurvéda je individuálna (liečba sa stanoví na základe určenia typu danej osoby a jej stavu), zameriava sa na odstránenie príčiny a nie na potlačenie príznakov, a v liečbe sa používajú len prírodné prostriedky bez vedľajších účinkov.

10. Ájurvéda rozdeľuje ľudí iba na tri typy?

Ájurvéda rozoznáva v ľudskom tele tri regulátory (bioenergie - dóši), od ktorých závisí naše zdravie. Každý v sebe má tieto 3 regulátory v iných pomeroch.

Každý ma tieto regulátory zastúpené v inom pomere a tak vzniká veľké množstvo rôznych kombinácií.

Čistú Vátu (Vietor) alebo čistú Žlč (Pittu) či čistý Sliz (Kaphu) napríklad by sme hľadali medzi ľuďmi veľmi ťažko.

Väčšina ľudí sa rodí s prevahou dvoch regulátorov. Strava sa potom prispôsobuje na mieru týmto dvom regulátorom a hľadá sa čo majú spoločné a čo rozdielne. Podľa toho potom odborník  na ájurvédu určí vhodnú stravu a liečbu. 

Uvádzam príklad rôznych kombinácií: 1. Váta - Pitta - Kapha, 2. Váta – Pitta, 3. Pitta –  Váta, 4. Váta – Kapha, 5. Kapha – Váta, 6. Pitta – Kapha, 7. Kapha – Pitta, 8. Váta, 9. Pitta, 10. Kapha 

Ďalej sa medzi sebou tieto kombinácie delia podľa veľkosti, prevládania jednotlivých regulátorov. Z toho vyplýva vám daná jedinečná kombinácia pri narodení ako jedinečný odtlačok prsta , ktorá sa počas života môže zmeniť a vtedy nastáva choroba.

15-MINÚTOVÁ KONZULTÁCIA ZDARMA

clock-15mins_1_large.png

Potrebujete sa poradiť? Využite 15-minútovú konzultáciu zdarma.

Stačí, ak kliknete na tlačítko nižšie a ja sa vám ozvem a dohodneme si termín konzultácie po telefóne.

Nenechajte nič na náhodu. Ide o vaše zdravie. Kontaktujte ma a využite svoju 15-minútovú konzultáciu zdarma:

Ak vám niečo nie je jasné, pýtajte sa ma. Rada vám zodpoviem a pridám vašu otázku medzi časté otázky. Vaše meno a mail zostane nezverejnené.

Pýtajte sa Zdenky

studio - session - Zdenka Vaska_08.jpg

O ZDENKE

Ľudské telo a inteligencia organizmu ma fascinuje. Dlhé roky som hľadala spôsob liečby, ktorý by mal výsledky a prinavrátil stratené zdravie prírodnou cestou.

A našla som ájurvédu, ktorá splnila aj moje náročné nadočakávania. :)

Venujem sa indickej medicíne - ájurvéde a viem vám byť nápomocná s vaším zdravím.

Zároveň som masérka s praxou v Bojnickych kúpeľoch. Rukami mi už prešlo TISÍCE pacientov.

≈ Viac o mne si prečítajte tu ≈

Spolupracujem so svojím učiteľom ájurvédy, ktorý patrí medzi najlepších ajurvedárov u nás.

≈ Viac o Pavol Hlôška tu ≈

Povedali o Zdenke

Môj dlhodobo podľa súčasnej medicíny neliečiteľný problém sa vďaka ani nie ročnému stravovaniu podľa ajurvedy, užívaniu ajurved. liekov a masáži začína naprávať, liečiť.

Ajurvedka Zdenka, veľmi zlatá osôbka, vždy ochotná poradiť, pomôcť.

Maťka Murínová

Zdenka mi spravila 2 hodinovú TOP ájurvédsku masáž. Úžasne ma Zdenkina masáž uvoľnila, nabudila energiou, vyvolala vo mne príjemné pocity a užil som si pri nej neskutočný relax. A masáž hlavy bola zlatý klinec programu.

Michal Kopecký, Vyšná Rybnica, Autor knižného bestselleru Príťažlivosť
Test, ktorý ti prezradí skutočný vek tvojho tela.

Anglický vedci zistili, že náš aktuálný vek v skutečnosti nie je  totožný s vekom nášho tela.

Otestujte aké staré je vaše telo v skutočnosti.

Test, ktorý ti prezradí skutočný vek tvojho tela.

Kedy je človek skutočne starý? Keď má 35 alebo 50 rokov? 

Zdravý a vitálny človek bude mať telo mladšie ako je jeho skutočný vek. Získať mladšie telo je aj cieľom ájurvédy a vy tým získate lepšie zdravie.

Anglický vedci zistili, že náš aktuálny vek v skutečnosti nie je  totožný s vekom nášho tela.

Na porovnanie staršie testy celebrit: Madonna mala 50 rokov a jej telo vyzeralo na 35 rokov alebo  telo vtedy 25 ročnej Britney Spears vyzeralo na 30 rokov.  

Otestujte aké staré je vaše telo v skutočnosti, a to nezávisle od vašeho momentálneho veku.

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.