Test, ktorý ti prezradí skutočný vek tvojho tela.

Kedy je človek skutočne starý? Keď má 35 alebo 50 rokov? 

Zdravý a vitálny človek bude mať telo mladšie ako je jeho skutočný vek. Získať mladšie telo je aj cieľom ájurvédy a vy tým získate lepšie zdravie.

Anglický vedci zistili, že náš aktuálny vek v skutečnosti nie je  totožný s vekom nášho tela.

Na porovnanie staršie testy celebrit: Madonna mala 50 rokov a jej telo vyzeralo na 35 rokov alebo  telo vtedy 25 ročnej Britney Spears vyzeralo na 30 rokov.  

Otestujte aké staré je vaše telo v skutočnosti, a to nezávisle od vašeho momentálneho veku.
 

Rozhovor: Ájurvéda mi zmenila život a dnes som zdravý

30799_103866472994643_6544821_n.jpg Ájurvéda mi zmenila život a dnes som zdravý

Je mi cťou, že vám môžem predstaviť najlepšieho ájurvedára v Čechách  a na Slovensku a zároveň môjho učiteľa v škole ájurvédy.

 

Je ním Pavol Hlôška a spolu s Dr.Govind Rajpoot patrí medzi významných a najlepších šíriteľov ájurvédy u nás.

 

V rozhovore sa dozviete ako Pavlovi Hlôškovi výrazne zmenila ájurvéda život k lepšiemu. 

Založil školu ájurvédy

Pomohol veľa ľuďom s ich zdravím. Chodia sa k nemu do školy ájurvédy učiť mnohí lekári napriek tomu, že medicínu neštudoval. 

Prednášal na konferencií pre 60 lekárov, ktorí prejavili záujem o ájurvédu.

Pavol je proste  jednotka v obore. Možno ste mnohí o ňom počuli. Ak nie, tak začneme s predstavením. :)

Ahoj Pavol, na začiatok Ti chcem zo srdca poďakovať za tento rozhovor a za všetko, čo som sa vďaka tebe naučila o ájurvéde. Za tvoju pomoc a ochotu vždy poradiť, keď som to potrebovala. ĎAKUJEM

P1350620.jpg Zdenka a Pavol: 3 ročník školy ájurvédy: Pulzová diagnostika

1. Mnohích čitateľov určite zaujíma tvoj príbeh, ako si sa vlastne k ájurvéde dostal?

O zdravie, zdravý životný štýl, šport a mentálnu hygienu a mentálnu kondíciu som sa začal zaujímať vo veku 15 rokov. Cvičil som jógu, japonské bojové umenia a s tým spojené mentálne techniky.

Neskoršie som postupne ochorel na viac chorôb, s ktorými som si ani ja ani moderná medicína nevedela rady. To bolo za socializmu. Vtedy boli veľmi obmedzené zdroje. Keď som k týmto obmedzeným zdrojom pridal odhodlanie byť zdravý, tak som tieto choroby zvládol. Ale príliš jasno som v tom nemal.

V roku 1993 som sa stretol s ájurvédou v rádiu Collegium, kde čítali na pokračovanie zo svetovej literatúry, aj z ájurvédskych zdrojov. Začal som tieto zdroje hľadať, našiel a študoval.

Vyjasnil som si, ako funguje človek, ako vznikajú choroby, ako byť zdravý a našiel som k tomu aj odpovedajúce prostriedky.

A od tej doby som už chorý nebol.

2. Čo Ťa viedlo k štúdiu ájurvédy? Aké zdravotné problémy si mal? V čom Ti pomohla?

K štúdiu ájurvédy ma viedol záujem o to, poznať tajomstvo fungovania človeka, zákonitosti zdravia, zákonitosti vzniku chorôb a zákonitosti riešenia zdravotných problémov.

Z chorôb som mal ťažké ochorenie pokožky, že i lekár sa nado mnou zľutoval a pozval ma k nemu domov, aby súkromne riešil moje problémy, pretože v ordinácii na to nemal čas.

Boleli ma kĺby na rukách, nohách. Po schodoch som rúčkoval, lebo som nemohol chodiť. Boleli ma plecia, že som sa nemohol obliekať, chodiť. Boleli ma čeľusťové kĺby tak, že som nemohol otvárať ústa, aby som sa mohol najesť.

Mal som chorú, zväčšenú pečeň. Ležal som vo viacerých nemocniciach. Liečil som sa v kúpeľoch Karlovy Vary.

Mal som akútny zápal podžalúdkovej žľazy, tak že som nemohol jesť, lebo mi pankreas netrávil. Prežil som len na infúziách.

To všetko vo veku 15 až 39 rokov. Čiže nie vo veku staroby, ako sa hovorí, že vekom človek chorľavie.

Od veku 39 rokov som už žiadnu chorobu nemal. Ani obyčajnú chrípku. Vďaka ájurvéde.

3. Ako dlho sa venuješ ájurvéde a škole ájurvédy?

Ájurvéde a venujem od roku 1993. Čiže skoro 25 rokov. Školu ájurvédy som založil v roku 2009.

4. Od koho všetkého si sa učil ájurvédu? Kto boli tvoji významní učitelia?

Začal som sa učiť z rádia, počúvaním, čítaním z kníh, ktoré u nás neboli dostupné. Potom som sa učil od Dr.Vladimíra Miltnera. Ďalší môj veľmi významný učiteľ ájurvédy je Ind Dr.Govind Rajpoot, ktorého otec bol Indický ájurvédsky doktor a Govind sa prisťahoval do Česka, oženil a zostal v Česku učiť ájurvédu. S tým sa stretávam pravidelne.

31749_100288593352431_1619073_n.jpg Môj učitel ájurvédy Dr.Govind S.Rajpoot PhD

5. Prezradím o tebe, že máš TITUL RIŠI. Môžeš čitateľom vysvetliť, čo je to za titul a čo to pre ájurvedára znamená?

Riši znamená mudrc a svätec zároveň. Mudrc znamená znalec či odborník. Nepodlieha zmyslovým podnetom, žije satvický (čistý) život. Nie je ničím obmedzený, ani spoločenskými normami. Preto nemusí byť príkladný, ako napríklad svätý v náboženskom zmysle. Svätec znamená, že ctí (svätí) a dodržuje vesmírne zákony. Nie je to cirkevný výraz, i keď v tom označení je aj úcta k Bohu. Svätec neznamená svätý.

6. Kto môže udeľovať tento titul? Ty si tento titul dostal od Govinddžího, môžeš čitateľom o ňom prezradiť viac?

Tento titul môže udeliť učiteľ s titulom „áčárja“. Áčárja znamená majster učiteľ. Ďalšou podmienkou je prirodzená autorita učiteľa. To znamená, že je uznávaný širokou verejnosťou.

Govind (bez a na konci mena) je krstné meno môjho učiteľa, ktorý sa vyučil ájurvédu doma v Indii u svojho otca, ájurvédskeho lekára, ktorý mal na starosti niekoľko dedín. Prisťahoval sa do Česka, zamiloval sa a oženil. A potom v Česku zostal žiť.

Vyučuje ájurvédu a lieči klientov pomocou ájurvédy. Mám taký pocit, že tým, že v Česku zostal žiť, vyriešil aj svoj život aj moju túžbu po Indickej ájurvéde. Mám ju na dosah, 150 km. Za krstné meno sa pridáva prípona úcty: -dží. Potom sa oslovuje Govinddží. Napríklad Zdenkadží. Jozefdží. Pavoldží. Mirodží.

7. Aké sú tvoje skúsenosti s ájurvédou? V čom všetkom pomáha?

Ja mám s ájurvédou len tie najlepšie skúsenosti. Dáva odpovede a riešenia na akékoľvek otázky, týkajúce sa ľudského života. Nielen otázky telesného zdravia, ale aj duševného zdravia a životného štýlu.

Od tej doby, čo som ájurvédu prevzal do svojho života, som nebol chorý. Nenechávam sa očkovať aj keď cestujem do zahraničia, ako je Egypt alebo Čína.

Prežil som veľmi mnoho chrípkových epidémií bez akejkoľvek ujmy. To je oblasť zdravia. A ájurvéda ma aj živí, pretože funguje kdekoľvek a u kohokoľvek. Bez akejkoľvek výnimky. Pomôže komukoľvek, kto ju dodržuje.

8. Veľa ľudí si myslí, že ájurvédska medicína je len pre Indov. My tu máme iné podmienky ako v Indií. Je to skutočne tak?

To je omyl plynúci z nepochopenia. Nezáleží, kto kde býva či odkiaľ pochádza.

Dôležité sú vlastnosti a potreby: 

Studenokrvný človek potrebuje teplo a nemusí kúriť indickým drevom. Môže si teplo urobiť handlovským uhlím. Alebo detvianskym smrekom.

Ak niekto potrebuje zeleninu, môže jesť slovenskú. Nemusí jesť indickú. Ak niekto potrebuje ťažké potraviny, môže jesť slovenské syry a vajcia, nemusia byť indické.

My tu máme iné klimatické podmienky ako v Indii a tomu treba prispôsobiť naše konanie. Nemusíme chodiť oblečení, ako v Indii.

Nemusíme jesť indické ovocie, môžeme smelo jesť naše jablká, marhule, čerešne alebo slivky. Len je treba vedieť, čo je pre koho vhodné a čo nevhodné, pretože my ľudia sme biochemicky rôzni. Máme rôzne biochemické vnútorné pochody, aj keď sa nazývame rovnako: človek či ľudia. Sme rôzni.

9. Čo je najdôležitejšie v ájurvéde? Čo treba spraviť, aby si ľudia zlepšili zdravie?

Najdôležitejšie je rozoznať svoje potreby a naplňovať ich:

Na svoje potreby sa pýtame otázkami: „Čo chcem? Čo cítim? Čo si myslím? Aký chcem byť? Čo mi robí dobre?

Nie: Čo musím? Čo mám (vykonať)? Čo sa odo mňa očakáva? Aký by som mal byť? Čo sa patrí? Čo hovoria cudzí ľudia o mne?

Naplňovať svoje potreby znamená starať sa o seba.

Neznamená to, že sa musíme starať o seba na úkor iných. Nie je to egoizmus, ale zodpovednosť. Starať sa o seba sa dá aj s pomocou iných, so zapojením iných, súčasne s inými. Aj bez nich. Iní ľudia nemajú voči mne žiadnu povinnosť ani zodpovednosť.

A preto nikto nemôže za moje zdravie ani za moju chorobu.

Ku zlepšeniu zdravia treba:

1) poznatky, znalosti o zákonitostiach života.

2) poznatky o sebe, aký som typ.

3) poznatky o možnostiach, technikách, postupoch.

4) chuť či záujem to pre seba či pre rodinu urobiť.

10. Ako ľudia zistia akí sú typ podľa ájurvédy? Aký máš názor na ájurvédske testy a keď si ľudia určujú sami svoj typ, sú testy presné?

Najlepšie ľudia zistia svoj typ u ájurvédskeho odborníka. To preto, že odborník vie povedať, čo majú robiť, aby boli zdraví či šťastní.

Ľudia sa oprávnene zaujímajú o seba, akí sú typ. Ale tam to nekončí. Je treba vedieť čo s tým. A to sa z testu nedozvedia. A ani z kníh veľmi nie, pretože v knihách nebývajú popísané kombinované typy. A väčšina ľudí sú kombinovaný typ.

Veľmi srandovné mi pripadajú ponuky niektorých zdravotníckych firiem:

Ponúkajú len diagnostiku typu: príďte na diagnostiku, zistíme vám, či nemáte... (nejakú chorobu). A keď sa spýtam, čo urobia, ak nejakú zistia, tak väčšinou je to len odstránenie orgánu z tela. To nie je žiadna prijateľná odbornosť.

Liečba nie je odstrániť orgán:

Liečba je odstrániť chorobu tak, aby orgány zostali všetky a celé. To je u mňa odbornosť.

11. Veľa ľudí si myslí, že ájurvédska strava je indická strava, čapaty, indický syr panýr, kičady. Ako vlastne vyzerá ájurvédska strava? Mohol by si to čitateľom ozrejmit? Je ájurvédska strava aj typické slovensko jedlo bryndzové halušky?

Ájurvédska strava je taká, ktorá odpovedá typu človeka:

Nezáleží, odkiaľ pochádzajú suroviny. Aj bryndzové halušky môžu odpovedať určitému typu človeka, napríklad človeku typu Vietor. Nie sú vhodné pre človeka typu Sliz.

Nezáleží na tom jedle či na surovinách, ale na človeku, aký je. Čapáty sú len indický názov pre pšeničné nekvasené placky. Takéto placky mi robila moja mamička, Slovenka, z cesta, z ktorého robila rezance. Panýr je názov pre syr z kravského mlieka, ktorý robila moja mamička, len ho tak nenazývala.

31749_100288596685764_1664871_n.jpg Jeden z mojich učiteľov ájurvédy Dr.Verma

11. Čo všetko zahŕňa ájurvéda? Aké postupy využíva okrem stravy a bylín? 

Ájurvéda používa čokolvek. Stravu, rastliny, živočíšne potraviny ako je med či maslo ghí, minerálne soli, liečebné procedúry, ako je masáž, marmová terapia, obklady, masážne mešce, potná terapia, terapia dymom, vôňami a ďalšie.

Veľmi dôležité je rešpektovať časové cykly:

Biochemické pochody v ľudskom tele podliehajú času, menia sa s časom. To sa využíva s veľkým úspechom.

12. Prečo je v ájurvéde strava taká dôležitá?

Najdôležitejšie je to, čo potrebujeme najčastejšie:

To je kyslík, strava, pohyb a myslenie. Stravu jeme každý deň niekoľkokrát.

Strava a kyslík je palivo, z ktorého máme energiu a všetky tkanivá tela. Aj látky, z ktorých prežívame emócie. Aj serotonín, melatonín, dopamín, adrenalín, noradrenalín, inzulín či glykagon sa vyrába zo stravy.

Pohyb a myslenie funguje ako katalyzátory, ktoré usmerňujú spracovanie a využitie kyslíka a stravy na všetky potrebné látky v tele. Strava a kyslík určuje, či budeme mať dosť stavebných prvkov. A myslenie a pohyb určujú, či reakcie v tele prebehnú správnym smerom.

13. Teším sa na našu spoluprácu. Nesmierne si vážim všetkého, čo som sa v škole ájurvédy od teba naučila a za tvoju pomoc. Za to, že si ájurvédu preložil do čestiny by som ti udelila nobelovú cenu. :) Pre mňa sa tak stala ľahšie pochopiteľná. Pri používaní sanskrtských výrazov som sa strácala. Za to a nielen to, Ti patrí moje veľké ĎAKUJEM.

Ďakujem za uznanie.

Mám takú zásadu:

Ak chceš, aby ti rozumel Angličan, hovor k nemu jeho jazykom, po anglicky.

Ak chceš, aby ti rozumel Slovák, hovor k nemu jeho jazykom, po slovensky.

Ak chceš, aby ti rozumel slušný človek, hovor k nemu jeho jazykom, slušne.

Ak chceš, aby ti rozumel zločinec, nehovor k nemu slušným jazykom. Hovor k nemu jeho jazykom, jazykom sily.

14. Posledná otázka: Ako sa ľudia, hlavne ájurvedári pozerali na to, že si ájurvédu preložil do češtiny? Poznámka: Pavol napísal knihu: Ájurvéda česky.

Všetci, ktorí sa akokoľvek vyjadrili, osobne či písomne, si pochvaľovali. Okrem môjho učiteľa Govinddžího a jeho manželky.

Tí zastávajú názor, že kľúčové či dôležité slová sa nemajú prekladať, ale používať v pôvodnom znení (sanskrt).

A nakoniec mi za to, že som rozšíril ájurvédu po Česku a po Slovensku, udelil vyznamenanie (okrem titulu riši).

Predchádzajúcim vyznamenaním pre mňa bolo, keď si môj učiteľ kúpil moje knihy.

15. Ďakujem za rozhovor. Tešilo ma. :)

Potešenie je aj na mojej strane.

 

Ak sa vám rozhovor páčil, prosím zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

Ak sa chcete čokoľvek spýtať alebo reagovať na článok, zanechajte komentár.

 

Rozhovor: Zdenka Vaská a Pavol Hlôška

15 - MINÚTOVÁ KONZULTÁCIA ZDARMA

clock-15mins_1_large.png

Potrebujete sa poradiť? Využite 15-minútovú konzultáciu zdarma.

Stačí, ak kliknete na tlačítko nižšie a ja sa vám ozvem a dohodneme si termín konzultácie po telefóne.

Nenechajte nič na náhodu. Ide o vaše zdravie. Kontaktujte ma a využite svoju 15-minútovú konzultáciu zdarma:

Mám záujem o osobnú + pulzovú diagnostiku alebo online konzultáciu. Chcem si dohodnúť termín.

studio - session - Zdenka Vaska_08.jpg

O ZDENKE

Ľudské telo a inteligencia organizmu ma fascinuje. Dlhé roky som hľadala spôsob liečby, ktorý by mal výsledky a prinavrátil stratené zdravie prírodnou cestou.

A našla som ájurvédu, ktorá splnila aj moje náročné nadočakávania. :)

Venujem sa indickej medicíne - ájurvéde a viem vám byť nápomocná s vaším zdravím.

Zároveň som masérka s praxou v Bojnickych kúpeľoch. Rukami mi už prešlo TISÍCE pacientov.

≈ Viac o mne si prečítajte tu ≈

Spolupracujem so svojím učiteľom ájurvédy, ktorý patrí medzi najlepších ajurvedárov u nás.

≈ Viac o Pavol Hlôška tu ≈

Povedali o Zdenke

Môj dlhodobo podľa súčasnej medicíny neliečiteľný problém sa vďaka ani nie ročnému stravovaniu podľa ajurvedy, užívaniu ajurved. liekov a masáži začína naprávať, liečiť.

Ajurvedka Zdenka, veľmi zlatá osôbka, vždy ochotná poradiť, pomôcť.

Maťka Murínová

Zdenka mi spravila 2 hodinovú TOP ájurvédsku masáž. Úžasne ma Zdenkina masáž uvoľnila, nabudila energiou, vyvolala vo mne príjemné pocity a užil som si pri nej neskutočný relax. A masáž hlavy bola zlatý klinec programu.

Michal Kopecký, Vyšná Rybnica, Autor knižného bestselleru Príťažlivosť
Test, ktorý ti prezradí skutočný vek tvojho tela.

Anglický vedci zistili, že náš aktuálný vek v skutečnosti nie je  totožný s vekom nášho tela.

Otestujte aké staré je vaše telo v skutočnosti.

Test, ktorý ti prezradí skutočný vek tvojho tela.

Kedy je človek skutočne starý? Keď má 35 alebo 50 rokov? 

Zdravý a vitálny človek bude mať telo mladšie ako je jeho skutočný vek. Získať mladšie telo je aj cieľom ájurvédy a vy tým získate lepšie zdravie.

Anglický vedci zistili, že náš aktuálny vek v skutečnosti nie je  totožný s vekom nášho tela.

Na porovnanie staršie testy celebrit: Madonna mala 50 rokov a jej telo vyzeralo na 35 rokov alebo  telo vtedy 25 ročnej Britney Spears vyzeralo na 30 rokov.  

Otestujte aké staré je vaše telo v skutočnosti, a to nezávisle od vašeho momentálneho veku.

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.